Skip to content
https://dinudis.pl/wp-content/uploads/2023/11/baner_o_nas_Dinudis.jpg

Jak wyglądają egzaminy po kursach ADR?

Wypadki drogowe z użyciem niebezpiecznych materiałów mogą przynieść fatalne konsekwencje. Aby zminimalizować ich występowanie, od 1957 roku coraz więcej krajów świata przystępuje do konwencji ADR. Jej zapisy regulują transport drogowy takich groźnych ładunków jak materiały wybuchowe, żrące chemikalia, czy odpady atomowe, ale również tych spotykanych na co dzień, jak benzyna, rozpuszczalniki lub zapalniczki.

Do przewozu takich towarów niezbędna jest znajomość zapisów ADR, którą potwierdzają stosowne dokumenty. Jazda bez uprawnień będzie nie tylko słono kosztować, ale może wiązać się z większą szansą na zaistnienie groźnego wypadku dla ludzi i środowiska. Rozwiązaniem jest kurs ADR bez egzaminu, a następnie zdanie testu i zdobycie uprawnień.

Kiedy trzeba mieć ADR?

Jeżeli kierowca podejmuje się przewozu materiałów niebezpiecznych, musi wyrobić niezbędne uprawnienia. Zaświadczenie potwierdzające ich uzyskanie można zdobyć po zdaniu egzaminu ADR. To trudny test i bez specjalnego szkolenia będzie ciężko go zaliczyć. Dlatego warto wybrać kurs ADR bez egzaminu i przystąpić do testu dopiero po szkoleniu z przepisów w tym zakresie.

Zazwyczaj kurs podstawowy ADR trwa od 15 do 24 godzin, zaś kursy specjalistyczne od 15 do 18 godzin. Można podjąć sam kurs ADR bez egzaminu i zaliczyć zajęcia w formule online. Nie ma obowiązku podchodzenia do testu od razu po ukończeniu kursu

Gdzie można zrobić kurs ADR?

W prowadzeniu kursów specjalizują się profesjonalne firmy. Lista podmiotów, które dysponują odpowiednimi uprawnieniami, aby prowadzić szkolenia ADR, jest dostępna na stronie internetowej Transportowego Dozoru Technicznego. Firmy z tej listy mogą się poszczycić posiadaniem wykwalifikowanej kadry instruktorów, która poprowadzi nie tylko zajęcia teoretyczne, ostatnio coraz częściej w formule online, ale także praktyczne.

Ćwiczenia z zakresu ADR obejmują poszczególne elementy procesu przewozu materiałów niebezpiecznych, a także trening bezpiecznego załadunku, przeładunku i wyładunku, jak również zachowanie w sytuacjach wypadku, pierwszą pomoc, a także wymagania dotyczące pojazdów oraz zasady oznakowania transportów ADR.

Kiedy można zdawać egzamin ADR?

Egzaminy po kursie ADR można zdawać przez 6 miesięcy od daty ukończenia kursu. W tym samym czasie można również podchodzić do egzaminów poprawkowych. W celu umówienia terminu testu należy złożyć w urzędzie wojewódzkim formularz zgłoszeniowy wraz ze zdjęciem o wymiarach 35 x 45 mm oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR.

Nie da się ukryć, że egzamin ADR nie należy do najłatwiejszych. W wersji podstawowej składa się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Przy każdym pytaniu znajdują się 3 gotowe rozwiązania. Kursant ma 60 minut na wybór i wskazanie prawidłowych odpowiedzi. Egzaminy ADR mają formę testu, który odbywa się pod nadzorem dwuosobowej komisji wyłonionej przez marszałka właściwego województwa.

Ile czasu trwa egzamin ADR?

Egzaminy po kursach ADR wyglądają nieco inaczej, gdy kursant wybrał szkolenie specjalistyczne. W przypadku kursu w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych w cysternach będzie musiał odpowiedzieć na 18 pytań, zaś w przypadku kursu z transportu materiałów wybuchowych lub żrących tylko na 15 pytań. W tych kategoriach również czas egzaminu może się różnić.

W przypadku cystern na rozwiązanie testu kursant ma 40 minut, a w przypadku materiałów wybuchowych i żrących po 30 minut. W każdym przypadku nie zmieniają się jednak zasady zdawania testu. Pozytywne ukończenie egzaminu wymaga wyboru prawidłowych odpowiedzi na co najmniej dwie trzecie pytań, czyli w przypadku podstawowego przynajmniej 20 poprawnych odpowiedzi na 30 pytań, a w przypadku testów specjalistycznych 12 z 18 lub 10 z 15.

Czy po egzaminie można jeździć na zaświadczeniu ADR?

W przypadku, gdy kursant zaliczy egzaminy ADR za pierwszym razem, to po 3 dniach informacja ta trafia do marszałka właściwego województwa. Po upływie 7 dni w urzędzie można będzie odebrać gotowe zaświadczenie. Koszt wydania licencji ADR to 50,50 zł, z czego 50 gr pokrywa koszty działania centralnej ewidencji kierowców (CEPiK).

Po odebraniu zaświadczenia ADR kursant posiada już potwierdzenie posiadanych uprawnień do transportu materiałów niebezpiecznych w ponad 50 krajach świata. Takie zaświadczenie jest ważne przez 5 lat. Po upływie tego czasu należy przejść kurs doszkalający, który również będzie zakończony egzaminem. Międzynarodowe przepisy ADR są nowelizowane w dwuletnim cyklu i kierowcy muszą uzupełnić stosowną wiedzę.

Czy kurs ADR jest drogi?

Koszt zajęć jest stosunkowo niewielki, zresztą według obowiązującego prawa powinien ponieść go pracodawca, czyli przewoźnik. Kurs ADR bez egzaminu w formule online to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Należy jednak pamiętać o wymaganiach prawnych, jakie stoją przed chętnymi. Przed przystąpieniem do kursu należy mieć ukończone 21 lat, jak również posiadać prawo jazdy kat. B lub C, które pozwala na kierowanie cysterną.

Koszt wyrobienia uprawnień na cysternę nie należy do najniższych, ale z całą pewnością zwróci się później. Kierowcy z ADR mogą zarobić bardzo wysokie pensje, jeśli zdecydują się na pracę w transporcie międzynarodowym. Kurs ADR zdecydowanie się opłaci.

https://dinudis.pl/wp-content/uploads/2023/11/baner_o_nas_Dinudis.jpg

Skontaktuj się z nami!

Potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty?

Wypełnij formularz.

Skontaktujemy się 
z Tobą jak najszybciej.

576 700 088 pon-pt godz. 8:00 - 16:00