Skip to content
https://dinudis.pl/wp-content/uploads/2024/09/obowiazki-nadawcow-towarow-niebezpiecznych.jpg

Jakie są obowiązki nadawcy towarów niebezpiecznych?

Zgodnie z przepisami Umowy ADR jako uczestnik operacji transportowych możemy występować w różnych rolach. Mimo iż ADR mówi o “przewozie” to zakres odpowiedzialności obejmuje szereg innych funkcji, w zależności od tego, w jakiej roli występujemy. Okazuje się, że nawet w przypadku wysyłki niewielkich ilości materiałów, zaliczanych jako niebezpieczne, będziemy występowali jako nadawca materiałów niebezpiecznych, a co za tym idzie, musimy spełnić szereg wymagań. Kim jest nadawca ADR i jakie są jego obowiązki w świetle zapisów Umowy ADR?

Kim jest nadawca ADR?

Zgodnie z definicją w Umowie ADR nadawca materiałów niebezpiecznych to podmiot, który wysyła towary niebezpieczne, zarówno we własnym imieniu jak też w imieniu osoby trzeciej. Musimy o tym pamiętać, szczególnie w momencie, kiedy na co dzień nie występujemy w tej roli. W związku z tymi czynnościami spoczywają na nas obowiązki nadawcy towarów niebezpiecznych, które musimy wypełniać. Dzieje się tak najczęściej w momencie, kiedy planujemy przekazanie danego towaru np. z jednego zakładu do drugiego lub przygotowujemy odpady lub opakowania zawierające pozostałości po towarach niebezpiecznych do transportu.

Obowiązki nadawcy materiałów niebezpiecznych

Występując jako nadawca materiałów niebezpiecznych, musimy przede wszystkim dostarczyć takie przesyłki i towary, które skrupulatnie spełniają przepisy opisane w Umowie ADR. Należy do nich klasyfikacja i oznakowanie, o których można się dowiedzieć, przechodząc specjalny kurs ADR. Kto odpowiada za oznakowanie ładunku w transporcie towarów niebezpiecznych? To na nas spoczywa rola odpowiedniej klasyfikacji towaru oraz weryfikacji, czy jego transport jest możliwy. Dodatkowo obowiązki nadawcy materiałów niebezpiecznych obejmują dostarczenie przewoźnikowi szeregu potrzebnych informacji – specjalnych zezwoleń (jeżeli są wymagane) oraz obowiązkowo dokumentu przewozowego zgodnego z zapisami Umowy ADR.

Jesteśmy również odpowiedzialni za dobór opakowań, w których dokonywany będzie przewóz materiałów, które nadajemy do wysyłki. Kolejnym aspektem, jaki określają obowiązki nadawcy towarów niebezpiecznych, jest wymóg stosowania się do zasad dotyczących sposobów nadania oraz ograniczeń wysyłkowych. Jeżeli posiłkujemy się wsparciem ze strony innych uczestników przewozu, np. pakującego lub załadowcy to powinniśmy podjąć odpowiednie środki, aby dopilnować spełniania wszystkich wymagań Umowy ADR przez przesyłkę.

Nadawca materiałów niebezpiecznych – skorzystaj z pomocy specjalistów

Część z czynności, jakie musi podjąć nadawca materiałów niebezpiecznych, często stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstwa, dlatego istnieje obowiązek wyznaczenia doradcy ADR, który będzie wspierał daną firmę i wspomagał ją w spełnianiu odpowiednich wymagań. Jeżeli nie wiesz, w jakiej roli występuje Twoja firma lub masz trudności ze zrealizowaniem wszystkich wymagań, które stanowią obowiązki nadawcy materiałów niebezpiecznych, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy przeprowadzą audyt oraz zarekomendują rozwiązania zoptymalizowane pod Twój profil działalności.

Szukasz informacji dotyczących odpowiedzialności poszczególnych uczestników przewozu? Skorzystaj ze szkolenia stanowiskowego ADR i naszych szkoleń ADR online, aby dowiedzieć się więcej!

https://dinudis.pl/wp-content/uploads/2024/09/obowiazki-nadawcow-towarow-niebezpiecznych.jpg

Skontaktuj się z nami!

Potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty?

Wypełnij formularz.

Skontaktujemy się 
z Tobą jak najszybciej.

576 700 088 pon-pt godz. 8:00 - 16:00