Skip to content
https://dinudis.pl/wp-content/uploads/2024/05/czym-jest-kurs-adr.jpg

Czym jest kurs ADR – jak wygląda, ile trwa i jak się zapisać?

Zgodnie z przepisami międzynarodowej umowy ADR każda osoba biorąca udział w przewozie towarów niebezpiecznych musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Ich zdobycie potwierdza ukończony z pozytywnym wynikiem egzaminu kurs ADR. Co to jest i kto powinien do niego przystąpić? Jak wygląda kurs ADR od strony organizacyjnej oraz formalnej? Wyjaśniamy w artykule.

Co to jest kurs ADR?

Aby w pełni zrozumieć, czym jest kurs ADR, warto zacząć od wyjaśnienia pojęcia Umowy ADR. Ta europejska konwencja została sporządzona w Genewie 30 września 1954 r. i dotyczy międzynarodowego transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa takich przewozów, co dla osób biorących w nich udział, oznacza konieczność dostosowania się do wielu wymogów. Jednym z obowiązków, które należy wypełnić, jest ukończenie kursu ADR. Przepisy nakładają na pracodawców konieczność upewnienia się, że zatrudniani pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje. Ich brak wyklucza bowiem możliwość udziału w przewozie materiałów niebezpiecznych.

Co to jest kurs ADR? Określa się tak specjalistyczne szkolenie przeznaczone dla osób zajmujących się transportem towarów niebezpiecznych. Ma ono na celu dostarczenie uczestnikom kompleksowej wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do obchodzenia się z materiałami niebezpiecznymi i przewożenia ich zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi, oraz międzynarodowymi. Jak wygląda kurs na ADR? Program szkolenia jest bardzo rozbudowany i obejmuje wiele zagadnień. Omawia się między innymi klasyfikację materiałów niebezpiecznych, właściwe metody ich pakowania, znakowania, zabezpieczania ładunków, a także postępowanie w przypadku awarii lub wypadku. Kursy ADR odbywają się w formie spotkań stacjonarnych. Na koniec kursu trzeba podejść do egzaminu, po którego zdaniu otrzymuje się certyfikat ADR uprawniający do pracy przy przewozie materiałów niebezpiecznych. 

Ile trwa kurs ADR?

Wielu kursantów i ich pracodawców zastanawia się, ile trwa kurs ADR. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania kursu ADR zależy bowiem od kategorii przewożonego materiału niebezpiecznego. Podstawowy kurs na ADR obejmuje minimum 18 godzin szkoleniowych. Z kolei szkolenie specjalistyczne w zakresie transportu towarów w cysternach zakłada minimum 13 godzin. W przypadku przewozu materiałów wybuchowych (klasa 1) jest to natomiast minimum 8 godzin, a promieniotwórczych (klasa 7) – minimum 8 godzin. Zawsze warto dopytać więc w wybranym ośrodku szkoleniowym, ile trwa kurs ADR.

Odnowienie kursu ADR

Warto wiedzieć, że odnowienie kursu ADR jest konieczne. Uprawnienia do transportu materiałów niebezpiecznych są bowiem przyznawane na okres 5 lat – po tym czasie należy je cyklicznie przedłużać. Jak odnowić uprawnienia ADR? W tym celu należy przejść specjalny kurs doszkalający i zakończyć go z pozytywnym wynikiem egzaminu. 

Jak się zapisać na kurs ADR?

Jak się zapisać na kurs ADR? To zależy do wybranego ośrodka szkoleniowego. W Dinudis wychodząc naprzeciwko różnorodnym potrzebom klientów, oferujemy kilka możliwości, w tym zapisy przez internet. W jaki sposób zapisać się na kursy ADR online? Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie i kliknąć „wyślij”.

Na szkolenia ADR można też zapisać się poprzez e-mail lub telefonicznie. Niezależnie od formy kontaktu, zapewniamy fachowe wsparcie i doradztwo w wyborze odpowiedniego rodzaju kursu. Dlaczego Dinudis? Zarówno szkolenia ADR online, jak i stacjonarne, prowadzone są przez profesjonalną kadrę, która ma wieloletnie doświadczenie w edukacji w zakresie transportu materiałów niebezpiecznych. Szkoleniowcy wiedzą, jak przygotować kursantów do egzaminu, aby ukończyli go z pozytywnym wynikiem, a co najważniejsze, aby umieli wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. O naszym profesjonalizmie świadczy niezwykle rozbudowana oferta. Dla klientów dostępna jest nie tylko usługa kursów i szkoleń, ale także usługa doradcy ADR.

https://dinudis.pl/wp-content/uploads/2024/05/czym-jest-kurs-adr.jpg

Skontaktuj się z nami!

Potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty?

Wypełnij formularz.

Skontaktujemy się 
z Tobą jak najszybciej.

576 700 088 pon-pt godz. 8:00 - 16:00